Kontomatik został pierwszym podmiotem w Polsce w rejestrze AISP który prowadzi KNF w ramach PSD2

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła znaną na rynku pożyczkowym firmę Kontomatik do rejestru Rejestr dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku (AISP - Account Information Service Providers). Rejestr ten powstał w ramach wymóg przepisów implementujących PSD2 w Polsce.

Kontomatik jest firmą z Fintech branży, która umożliwia na rynku pożyczkowym weryfikację tożsamości i wiarygodności klienta za pomocą rachunku bankowego klienta i informacji zawartej na tym rachunku. W skrócie, Kontomatik pomaga firmom pożyczkowym, zidentyfikować tożsamość klienta i zweryfikować jego zdolność płatniczą.

AISP, czyli Account Service Information Provider, to jest TPP - Third Party Provider, który za zgodą klienta ma prawo uzyskać dostęp do rachunku bankowego klienta oraz do transakcji na rachunkach klienta. AISP może być szeroko używany nie tylko w branży pożyczkowej a i w tych gdzie dostawcy usług potrzebują sprawdzenia zdolności kredytowej potencjalnego klienta.

PSD2 to unijna dyrektywa, która zobowiązuje banki do udostępnienia danych o płatnościach klienta za pomocą API zewnętrznym podmiotom, głównie firmom fintech, rzecz jasna za zgodą klienta. W Polsce dane zmiany weszły w życie 14 września 2019 roku. Razem z wprowadzeniem AISP, PSD2 także wprowadza Payment Initiation Service (PIS). PIS jest bardzo pomocny przy inicjowaniu płatności w imieniu klienta.

Poznaj wiecej na ten temat:

Inne oferty