Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem danych osobowych

Dzisiaj, z rozwojem cyfryzacji, do złożenia wniosku o pożyczkę online wystarczą dwa trzy kliknięcia w Internecie i decyzja o pożyczkę na dowód przyjdzie drogą mailową lub smsowo w ciągu 15 minut. Każdego dnia pozabankowe instytucje finansowe i banki otrzymują wnioski o szybkie pożyczki. Biorąc pod uwagę, że proces wnioskowania jest bardzo prosty, część takich wniosków może być złożona przy użyciu skradzionych danych osobowych.

Warto pamiętać, że problem wyłudzenia danych osobowych dotyczy nie tylko klientów, a również firm pożyczkowych i banków. Z jednej strony, konsument, którego dane były wyłudzone, musi zajmować się unieważnieniem takiego długu, a z drugiej strony, bank lub instytucja finansowa, powinna szukać sposobu na zwrócenie takiego długu. Poza tym, bank lub firma pożyczkowa może sprzedać taki dług firmie windykacyjnej, która wyśle wezwanie do zapłaty “nie swojego długu” konsumentowi.

Jeżeli nie jesteśmy świadomi, że nasze dane zostały skradzione, to niestety, niewiele możemy zrobić. Klienci często chętnie udostępniają swoje dane osobowe na przykład w zamian za darmowy dostęp do usług lub otrzymanie jakichś specjalnych ofert w hotelach lub wypożyczalniach.

Jeżeli otrzymaliśmy drogą mailową lub smsem powiadomienie od firmy pożyczkowej, że wnioskowaliśmy o pożyczkę online lub instytucja pożyczkowa analizuje nasz wniosek o kredyt, to jest sygnał, którego nie należy ignorować. Poza tym, dobrym sposobem na zabezpieczenie siebie przed podobnymi sytuacjami są alerty BIK.

Jeżeli straciliśmy dowód osobisty, musimy go zastrzec. W Polsce działa system “Dokumenty zastrzeżone”. Informacja o zastrzeżeniu będzie przekazana wszystkim uczestnikom systemu DZ. Poza tym, dobrym pomysłem jest od razu zastrzec PESEL w systemie “Bezpieczny PESEL”. Zastrzeżenie PESEL robi się za pomocą wysłania SMS na specjalny numer i wpłaty w miarę niewysokiej jednorazowej kwoty.

W przypadku, jeżeli kontaktuje się z Państwem firma windykacyjna, pożyczkowa lub bank, warto podjąć rozmowę i wyjaśnić temat. Należy niezwłocznie zgłosić sprawę policji, a zaświadczenie o zgłoszeniu sprawy wyłudzenia przedstawić bankowi lub firmie pożyczkowej, która skontaktowała się w celu spłaty długu. Co do zasady, po zgłoszeniu sprawy firmie pozabankowej lub bankowi, windykacja w takiej sprawie zostaje wstrzymana do czasu wyjaśnienia sytuacji.

Poznaj wiecej na ten temat:

Inne oferty